TOLGA ULUSOY

INFO

For Members
Useful Links
Visitor Information
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret365894
Currency
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Establishing a TOEFL Center
Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Mevlüt Beyribey Konukevi’nde yaptığı basın toplantısında dünyadaki en itibarlı İngilizce dili sınavı olarak gösterilen TOEFL (Test of English Foreign Language) Merkezi’nin Kastamonu Üniversitesi’nde hizmet vermeye başladığını duyurdu. 
Türkiye’de 16 ilde yapılan TOEFL sınavı hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, TOEFL Merkezinin yöneticilerini tanıttı.  Doç. Dr. Tolga Ulusoy, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yunus Çelik, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Öztürk Akçaoğlu, Okutman Mehmet Bolluk, Okutman Pınar Zeydan’ın TOEFL Merkezi’nde yer aldığını söyleyen Aydın, dünya çapında 30 milyondan fazla kişinin İngilizce dil yeterliliği göstermek için TOEFL sınavına girdiğini belirtti. 

“TÜRKİYE’DE 16 İLDE TOEFL YAPILIYOR”
 
Kastamonu Üniversitesi’nin yıllardır yaptığı önemli işlerine TOEFL sınavının eklediğini vurgulayan Rektör Aydın,  şöyle konuştu: “TOEFL’i sevk ve idare eden ekibimiz bizimle. Dünyadaki en itibarlı İngilizce dil sınavı TOEFL’dir. Avustralya, Kanada, İngiltere, Amerika Birleşik Devleti dahil olmak üzere 130’dan fazla ülkede bulunan 10 binden fazla kolej, üniversite ve kurum tarafından kabul edilen bir imtihandır. Nerede eğitim alınmak istenirse istensin, TOEFL imtihanı dille alakalı barajları geçmenin en mühim vasıtasıdır. İngilizceyi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama yeteneğini ölçer. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini akademik görevleri yerine getirirken ne kadar iyi şekilde birleştirildiğini değerlendirir. Dünyada 30 milyondan fazla kişi, İngilizce dil yeterliliği göstermek için TOEFL imtihanına girmiştir. Ortalama İngilizce seviyesi orta ve ileri arasında değişir. Bir yüksek öğretim kurumda eğitim almak isteyen öğrenciler, İngilizce dili öğrenim programına kabul edilenler ve edilmeyenler, burs ve sertifika adayları, ilerlemeleri izlemek isteyen İngilizce dili öğrencileri, vize başvurusu yapan öğrenciler ve işçiler için gereklidir. TOEFL kabul gören ilk sınavlardan biridir. Türkiye’de 16 ilde TOEFL yapılıyor. Sınav yapan kurumların üniversitemiz hariç 5 tanesi devlet üniversitesidir. Sınav sonucu isteyen kurumlar çoğunlukla devlet üniversitelerinde girilen sınav sonuçlarını tercih etmektedir. Türkiye'de yapılan İngilizce sınavlarına denkliği de bulunan TOEFL Sınavı, YÖK, ÜAK, ilgili bakanlıklar ve diğer devlet kurumları çalışanları içinde önemli bir fırsat sunmaktadır. 

7 GÜN 24 SAAT KAMERA İLE ÇALIŞAN TEK MERKEZ

TOEFL Merkezimiz 7 gün 24 saat kamera ile çalışan tek merkezdir. Ayda 2 defa imtihan yapıyoruz. Seneye yeniden değerlendirilecek ve hangi aralıklar ile yapılacağına karar verilecektir. Yaptığımız her sınavda adaylar merkezimizi dolduruyor. Tercih edilen bir TOEFL Merkezi olduk. Merkez Amerika’da olduğunu için TOEFL Merkezini kurmak için çok aşamalardan geçiliyor. Ardından merkez faaliyete geçiyor. Prosedürümüz yaklaşık 10 ay sürdü.  Türkiye’nin itibarlı, tercih edilen ve güvenli merkezi olarak çalışıyoruz. 13 kişilik panellere ayrılmış alanda sınava girilmektedir. Kendilerine tahsis edilmiş bilgisayarlarda dört saatten fazla süren konuşma, yazma, dil bilgisi, okuma aşamalarına tabi tutulan adaylar tamamıyla Amerika'dan elektronik gelen sorularla karşılaşmakta, cevaplarını da yine hiç bir müdahale olmadan eş zamanlı olarak Amerikan kaynaklarına göndermektedir. Bu sınavı Türkiye’de ise Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, İnönü Üniversitesi yapmaktadır.”
Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın yaptığı açıklamanın ardından TOEFL Merkezine gidilerek, inceleme yapıldı. 
Tuğçe Yerdelen


http://www.aciksoz.com.tr/gundem/kastamonu-universitesinde-toefl-merkezi-acildi-h19655.html

https://www.sondakika.com/haber/haber-toefl-kastamonu-universitesinde-de-yapiliyor-10021116/

http://beyazgazete.com/haber/2017/9/12/toefl-kastamonu-universitesinde-de-yapiliyor-4070597.html

http://www.ordumedya.com/toefl-kastamonu-universitesinde-de-yapiliyor/

http://www.kastamonugundemgazetesi.com/toelf-sinavi-kude-yapilmaya-basladi.html
  
1229 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın